Projekt budżetu PZW, działalność naukowa PZW, stan przygotowań do Mśw. i ME w 2013 r.

Aktualności | 2013-04-05 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

Prezydium ZG PZW, 5.04.2013 r.

W Domu Wędkarza w Warszawie 5 kwietnia br. pod przewodnictwem kol. Eugeniusza Grabowskiego, prezesa ZG PZW, obradowało Prezydium ZG PZW. W posiedzeniu uczestniczyli jako goście: kol. Władysław Ogrodowczyk, przew. GKR, a także prof. dr hab. Tadeusz Penczak, przewodniczący Rady Naukowej przy ZG PZW, red. Andrzej Zawisza,  red, naczelny ,,WW’’  oraz kol. Robert Stabiński, dyr. GR PZW w Suwałkach.

Na wstępie posiedzenia zebrani zapoznali się ze sprawozdaniem Rady Naukowej przy ZG PZW w 2012 r., które przedstawił prof. T. Penczak.  Jak stwierdził przew. Rady Naukowej w ub. r., biorąc jako podstawowe kryteria oceny m.in. potrzeby zgłaszane przez poszczególne okręgi PZW, znaczenie i przydatność dla gospodarki rybacko-wędkarskiej Związku oraz nowatorskie ujęcie tematu, ze zgłoszonych 23 wniosków, przyjęto do realizacji i zrealizowano przy współfinansowaniu ze środków ZG PZW – 21 tematów badawczych. Wydano kolejny 25.tom Rocznika Naukowego PZW oraz zebrano materiały do wydania 26. tomu, który ukaże się w 2013 r.; wydano monografię ,,Użytkownik rybacki 2011. Kondycja polskiego rybactwa śródlądowego’’ z materiałami międzynarodowej konferencji naukowej PZW w Spale, dokonano kilkunastu konsultacji, m.in. w sprawie petycji o wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych dla niektórych gatunków ryb, a także zapewniono merytoryczny udział PZW w międzynarodowym sympozjum poświęconym gatunkom z rodzaju Hucho i Parahucho, która odbyła się 19-22 września w Łopusznej. Prezes ZG kol. E. Grabowski podziękował członkom Rady Naukowej za ich zaangażowanie i wysoki poziom naukowych badań wykonanych na rzecz PZW oraz gospodarki rybacko-wędkarskiej w Polsce. W dyskusji wskazano na potrzebę wsparcia wysiłków Rady Naukowej na rzecz uzyskania większej liczby punktów indeksacyjnych dla Roczników Naukowych PZW odpowiednio do ich poziomu i znaczenia naukowego w kraju i za granicą.

Następnie członkowie Prezydium ZG zapoznali się z projektem budżetu PZW na 2013, który omówił kol. Waldemar Gozdek, skarbnik ZG PZW. Po dyskusji postanowiono przedłożyć ten dokument w kształcie, jak w projekcie, na posiedzenie ZG PZW.

Z kolei Prez. ZG zapoznało się  z obszerną informacją oraz dokumentami dotyczącymi postępowania administracyjnego wszczętego przez MSiT w sprawie niedostosowania działalności Związku do ustawy o sporcie, którą przedstawił dyr. biura ZG kol. Władysław Waligóra. Po dyskusji podtrzymano stanowisko PZW w sprawie potrzeby nowelizacji ustawy o sporcie oraz przekazania do MSiT wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w związku z decyzją o udzieleniu PZW upomnienia.

Następnie kol. Mirosław Iwański, wiceprezes ZG ds. sportu i pracy z młodzieżą, przedstawił ocenę stanu przygotowań reprezentacji Polski do Mśw. i ME w 2013 r., stwierdzając, iż przygotowania te odbywają się bez zakłóceń.

W sprawach różnych dokonano analizy wniosku ZO PZW w Poznaniu w sprawie zmiany uchwały ZG nr 74 z dnia 26.02.2000 r. dot. zasad ustalania granic działania okręgów, rozpatrzono wniosek w sprawie zwiększenia limitu odznak i odznaczeń PZW w roku 2013., a także dokonano reasumpcji uchwały nr 97 Prezydium ZG z dnia 25 stycznia br. w sprawie elektronicznej publikacji uchwała ZG. Wyniki tej dyskusji postanowiono przekazać na posiedzenie ZG.

Antoni Kustusz

rzecznik prasowy ZG PZW