MOŻNA NIE MOŻNA ILE ZA CO

Temat może trochę kontrowersyjny- często poruszany, ale niedawno byłem świadkiem sprzeczki wędkarzy - przepisy dotyczące wędkarza, mandaty itp.

To co udało mi się ustalić w tej sprawie zamieszczam na stronie.

Złamanie świeżej gałęzi i zrobienie z niej podpórki wędkarskiej jest

wykroczeniem i podlega karze grzywny. Kar możemy się spodziewać również za przenoszenie ryb z innych akwenów wodnych. Ponadto musimy przestrzegać przepisów z ochrony środowiska oraz postanowień uprawnionego do rybactwa (okręgu) zawartych w zezwoleniu. Na środku pływającym mamy obowiązek posiadania sprzętu ratunkowego. Przed przystąpieniem do wędkowania mamy obowiązek upewnić do kogo należy wybrane łowisko oraz wpisać do zezwolenia wymagane informacje. Wypychacz najlepiej powiesić na szyi lub do paska od spodni na gumce uchroni to rybę przed czasem oczekiwania na odhaczenie oraz nie musimy grzebać w skrzynce na prośbę strażnika w celu okazania. Ryby zgodne z regulaminem możemy przechowywać tylko w siatkach wykonanych z miękkich nici pod żadnym pozorem nie można przetrzymywać ryb w wiadrze. Przed przystąpieniem do wędkowania bierzemy worek na śmieci i zbieramy wszystko co pozostawiliśmy poprzednio lub ktoś inny czego natura nie chce i zabieramy to do swojego śmietnika w domu. Żab nie zakładamy na haczyk. Spininngując nie używamy ryb żywych lub martwych.

Papierosy gasimy w metalowej puszce po kukurydzy i zabieramy ja ze sobą.

Za rozpalanie ognia w miejscu do tego nieprzeznaczonym, możemy dostać mandat w wysokości od 20 zł do nawet 5 tys. zł. Kodeks karny mówi także, że ten, kto stwarza zagrożenie pożaru wielkich rozmiarów, podlega karze pozbawiania wolności do 10 lat. - Czyli 100 m od lasu i w odległości bezpiecznej od czyjejś posesji.

Za zaśmiecanie lasu może być nałożona grzywna w drodze mandatu karnego w
wysokości 500 zł, a 1000 zł za więcej niż jedno przewinienie (art. 96 Kodeksu
postępowania w sprawach o wykroczenia).
Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, to może być wymierzona
grzywna w wysokości od 20 do 5000 zł (art. 24 Kodeksu wykroczeń).

Na pewno to nie wszystko, ale przy dobrej postawie do przyrody na widok strażnika możemy się tylko uśmiechać i nie musimy się zachowywać jak ten z filmu animowanego „karamba” czy jakoś tak.

Strażnicy Straży Rybackiej przy wykonywaniu czynności służbowych korzystają z ochrony prawnej przewidzianej w przepisach Kodeksu karnego dla funkcjonariusza publicznego.

Zgodnie z obowiązującym prawem gdy osoba łowiąca ryby niezgodnie z przepisami odmówi przyjęcia mandatu Państwowa Straż Rybacka i inne uprawnione organy są zobowiązane do zatrzymania sprzętu służącego do połowu ryb oraz dokumentów wędkarskich i skierowania sprawy do Sądu.
Sąd uznając winę obowiązkowo orzeka: przepadek sprzętu, zatrzymanie dokumentów na co najmniej rok oraz kary dodatkowe w postaci grzywny i nawiązki w wysokości od pięciokrotnej do dwudziestokrotnej wartości przywłaszczonych ryb. W razie ukarania Sąd orzeka o podaniu orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości, na koszt ukaranego.

Pozdrawiam Piotr